Streda, 26 Jún 2024

logo lumentv 330

Medzinárodný deň žien

„Žena pochádza z mužovho rebra. Nie z jeho chodidla, aby sa po nej chodilo. Nie z jeho hlavy, aby bola dokonalejšia, ale z boku, aby bola rovnaká. Spod ramena, aby bola chránená a blízko srdca, aby bola milovaná. „

/Talmud/

Medzinárodný deň žien, ktorý u nás mnohí ľudia poznajú jednoducho ako MDŽ, je medzinárodne uznávaný sviatok, oficiálne ustanovený Organizáciou Spojených národov.

Hoci si mnohí ľudia myslia, že vznik MDŽ súvisí s komunistickým režimom, veľmi sa mýlia. V skutočnosti má svoj pôvod v čase sociálnych kríz a príprav na nadchádzajúci svetový konflikt, kedy sa ženy začali zasadzovať o svoje práva a viac tak prenikali do verejného života. Konkrétne potom ide o pripomienku štrajku newyorských krajčírok, ktorý sa uskutočnil roku 1908.

V stredu 8. marca 2023 sa zamestnanci sociálneho úseku rozhodli pripraviť pre všetky ženy zariadenia LUMEN malé posedenie pri koláčiku a kávičke, ktorý pre nich upiekli šikovní klienti.

Spojili sme príjemné s užitočným a formou reminiscenčnej techniky sme si zaspomínali, ako sa MDŽ oslavovalo v minulosti, keď ešte naše žienky boli v produktívnom veku. Klientky rady spomínali na zábavy, darčeky či kvety, ktoré boli s týmto dňom v minulosti spojené. Všetky zúčastnené ženy dostali od nášho sociálneho pracovníka voňavý klinček. Našim žienkam sa na posedení veľmi páčilo, pretože posedenie skončilo veselo a nečakane - tanečnou zábavou a spevom. Všetci odchádzali s príjemným pocitom, že deň žien je naďalej dňom úcty k ženám aj keď trochu v inej forme, ako si to pamätali zo svojej mladosti.

Spracovala: Mgr. Kolesárová