Nedeľa, 14 Júl 2024

logo lumentv 330

Zber medvedieho cesnaku

Každý rok je trebišovský park na rozhraní mesiacov apríl a máj akoby potiahnutý bielym kobercom a vzduchom sa vznáša omamná cesnaková vôňa. Krásnu scenériu vytvárajú koberce drobných bielych kvietkov kvitnúceho medvedieho cesnaku.

Po dlhej zime tu máme jar a to je ideálny čas na príjemnú prechádzku a zber tejto vzácnej bylinky, ktorá má neoceniteľné liečivé účinky. Medvedí cesnak je prírodné antibiotikum a preto sa jeho zber naozaj oplatí. Preto sme sa aj my spolu s klientami dňa 20.04.2022 vybrali na zber tejto liečivej bylinky a prípravu pokrmu z lístkov tejto rastlinky. Popoludní o 13.30 hod. sme si spravili posedenie vo veľkej jedálni pri dobrom maslovom chlebíku s čerstvo nakrájaným medvedím cesnakom.

Počas posedenia sme sa čosi nové o medveďom cesnaku naučili. Kedy sa má zbierať, čo sa z neho dá uvariť, ako je možné ho uskladniť a aké sú jeho liečivé účinky. Klienti mali možnosť zapojiť sa do diskusie, ktorá niesla prvky reminisencie - spomienok na staré dobré časy spojené s mestským parkom a zberom tejto liečivej rastliny.

Už naši starí rodičia využívali jeho zázračné účinky napr. na zníženie krvného tlaku, využívali aj na zmiernenie žalúdočných a črevných problémov a dobre vedeli, že medvedí cesnak posilňuje imunitu.

A keď už nie je vhodný na zber a konzumáciu, vtedy sa nám odvďačí krásnymi bielymi kvetmi. Veď sa pozrite na tú nádheru.

Spracovala: Martina Šurimová