Piatok, 22 September 2023

logo lumentv 330

Medvedí cesnak

S pribúdajúcimi teplými lúčmi otvára jarná príroda veľa možností ako načerpať energiu po dlhých zimných mesiacoch.

Aj naša skupinka klientov sa spolu so sociálnymi pracovníkmi dňa 26.04.2018, na toto ročné obdobie naozaj nadpriemerne horúci deň, vybrala na medvedí cesnak do neďalekého mestského parku v Trebišove.

Tento park patrí medzi najrozsiahlejšie a najcennejšie parky v strednej Európe. Rozprestiera sa na ploche 62 hektárov. Vznikol koncom 18. storočia podľa vzoru anglických parkov.
Dreviny vysadené v parku boli dovezené z celého sveta. Gróf Gyula Andrássy pokladal park v Trebišove za svoje najmilšie miesto, kde rád odpočíval.

Medvedí cesnak - určite ste už o ňom počuli a mnohí ho aj ochutnali. Je mimoriadne liečivý. Zaráža vás názov medvedí ? Hovorí sa, že medvede po zimnom spánku v lese skutočne vyhľadávajú miesta, kde rastie a konzumujú ho, lebo im prečistí žalúdok, črevá aj krv a naštartuje metabolizmus.

Našťastie, v našom parku medvede nie sú, tak si pokojne môžeme natrhať toto prírodné antibiotikum alebo sa ním minimálne potešiť, lebo krásne kvitne a celý park je priam zasypaný drobnými bielymi kvietkami, ktoré tvoria súvislý koberec.

Pripravila: Bc. Jana Bodnárová