Piatok, 24 Máj 2019

Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

Máj, máj, máj zelený ...

Samotný máj je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu v boji zimy s jarou, smrti so životom, symbol na jar sa obnovujúcej prírody. Takmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode, za spevu starodávnych piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci, prejavujúcom radosť z víťazstva jari nad zimou. O takúto atmosféru sa v našom zariadení postarala folklórna skupina Trebišovčan dňa 03.05.2017.

Akcia bola zahájená v západnej časti areálu, kde sme spolu s Folklórnou skupinou Trebišovčan, počas ich spevu a tanca, symbolicky ozdobili brezový konár farebnými stužkami, tak ako to bývalo zvykom. Aby sme si aspoň trošku priblížili kedysi organizované májové sprievody. Náš májový sprievod s ozdobeným májom prechádzal po celej našej krásne zelenej ústavnej záhrade. Nechýbal nám ani spev a tanec. Tí ktorí nevládali mohli celú akciu pozorovať z balkónov. A veruže bolo načo pozerať. Májový sprievod sa vrátil späť na nádvorie, kde začal a Trebišovčan pokračoval vo svojom kultúrnom vystúpení ešte celú ďalšiu hodinu.

Ak chce niekto niekomu urobiť radosť, nepotrebuje mať k tomu peniaze, kvalitné ozvučenie, či priestranné pódium. Folklórnej skupine Trebišovčan k tomu postačila láska k folklóru a chuť rozveseliť našich klientov, pohladiť ich dušu krásnymi piesňami a zabudnutými zvykmi.

Pripravila Bc. Bodnárová

PRENÁJOM BUFETU

Ponúkame nebytové priestory na prenájom bufetu.


Bližšie informácie u p. Žolčákovej.

Kontakt 0917 812 115