Streda, 26 Jún 2024

logo lumentv 330

10. ročník čitateľského maratónu

Marec bol prvýkrát vyhlásený za mesiac knihy v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu, legendárneho šíriteľa knižnej kultúry.

Matej Hrebenda, vášnivý milovník a zberateľ príbehov, sa totiž narodil aj zomrel v marci. Hoci bol slepý, neváhal kvôli knihám putovať niekoľko dní a nocí na jednoduchom voze. Jeho životným poslaním bolo zbieranie a záchrana starých kníh, o ktoré sa staral s priam otcovskou láskou.

Knihy predával, požičiaval a neraz aj rozdával. Práve vďaka nemu sa krásna literatúra dostávala aj tam, kde o nej dovtedy nik nepočul. Hrebenda sa zaslúžil o to, aby aj tí najchudobnejší ľudia mali prístup ku knihám a mohli sledovať dianie okolo seba.

V tento jubilejný 10. ročník čitateľského maratónu sme sa 22. 3. 2023 s klientmi rozhodli, že ho špeciálne oslávime a to návštevou Zemplínskej knižnice v Trebišove. Mnohí z nás tam ešte neboli a preto boli nadšení, keď tam zavítali. Toľko kníh na jednom mieste ešte naši klienti nevideli.

Prezreli sme si knižnicu, jednotlivé oddelenia a prečítali krátku rozprávku.

Potom nám pani knihovníčka odprezentovala krátku prednášku, po ktorej sme sa začítali do slovenských povestí. Čas nám rýchlo uletel a naši klienti boli spokojní s príjemne stráveným popoludním.

Spracovala Mgr. Kolesárová