Piatok, 19 Apríl 2024

logo lumentv 330

Vieme o diabete naozaj všetko ?

V liečbe diabetu sa za posledných tridsať rokov udialo mnoho pozitívnych objavov a zmien. Technologickú revolúciu predstavuje objavenie glukózového senzora.

Glukózový senzor ,,meria" glykémiu medzi bunkami v podkoží. Preto bol vymyslený systém kontinuálneho monitoringu glykémií (CGMS), ktorý pozostáva zo senzora, vysielača a prijímača. Diabetik pomocou CGM získava prehľad o variabilite svojich glykémií počas 24 hodín, vie čo sa v jeho organizme deje, aké sú jeho glykémie po jedle, alebo reaguje jeho telo počas choroby či fyzickej aktivity.

Na akútne stavy – neočakávané hypo – a hyperglykémie môže zareagovať okamžite i vďaka zabudovaným alarmom, ktoré upozornia človeka, že niečo nie je v poriadku.

Existujú dva systémy monitorovania glykémií – zaslepené a real – time.

Pri zaslepenom meraní sa údaje za dané obdobie ukladajú v prístroji spojenom so senzorom a následne sa uložia v počítači.

Real – time systémy umožňujú pacientovi priamo vidieť hodnoty glykémií v reálnom čase zobrazené na obrazovke prijímača. Výhodou tohto systému je, že umožňuje okamžité riešenie vzniknutej situácie.

Ďakujeme za prednášku, ktorá sa v našom zariadení konala 19.03.2018.

Hlavné poďakovanie patrí Mgr. Bc. Oktavií Marcinčákovej a p.Šantovi z firmy A.IMPORT.SK

Pripravila: Bc. Jana Bodnárová