Štvrtok, 28 Marec 2024

logo lumentv 330

Veľká noc očami a rukami našich klientov

Prvé teplé lúče začínajúcej jari nás všetkých veľmi potešili. V tráve sa ukázali prvé jarné kvietočky. Všetko sa prebúdza a ožíva, všade navôkol počuť štebot vtáčikov. S príchodom jari pomaly prichádzajú aj Veľkonočné sviatky.

Veľkonočné sviatky sú pre nás výnimočné. Veľkonočné obdobie je plné zvykov a obyčajov. Najznámejšie a najdôležitejšie symboly tohto obdobia sú vajíčka, zelené konáriky, voda. Pre nás a našich prijímateľov sociálnych služieb Veľká noc znamená pripraviť sa duchovne a pripraviť sa aj výzdobou. Aj napriek obmedzeniam kvôli neustupujúcej pandémii COVID -19 sme sa spolu s prijímateľmi sociálnych služieb dali do prípravy jarnej a veľkonočnej výzdoby. Vyrábali sme kvetinky, veľkonočné pohľadnice, pripravili sme nástenku s tématikou Veľkej noci. Pri výrobe výzdoby sme pracovali s rôznymi materiálmi od lepidla, papiera, prútikov, látky, slamy až po drevo. Do výroby a prípravy Veľkonočnej výzdoby sa zapojili aj šikovné ruky našej vedúcej úseku Ing. Mgr. Papákovej.

Snažili sme sa vyzdobiť a zútulniť každý spoločný priestor. Začali sme s výzdobou jedálne, kde sme použili prevažne slamu, drevené a šité výrobky, ktoré boli vyrobené rukami našich obyvateľov.

Po výzdobe jedálne sme pokračovali s výzdobou vestibulu a ostatných spoločných priestorov. Pri príprave výzdoby sa osvedčilo, že ľudové obyčaje sú v našom zariadení stále živé. Keď sa nad tým zamyslíme, že prečo, odpoveď je veľmi jednoduchá. Stačí sa len prejsť po chodbe zariadenia, kde tu si prisadnúť k skupinke besedujúcich klientov - seniorov a započúvať sa do rozprávania. Otvárajú sa časy dávno minulé s ich radosťami, ale aj s ich bolesťami. Klienti sa pri príprave výzdoby a maľovaní kraslíc vracajú do doby svojej mladosti, zvykov a obyčajov, spojených s Veľkou nocou, ktoré pochádzajú z rôznych kútov Slovenska.

Všetci očakávame, že po skončení Veľkej noci budú opatrenia súvisiace s Covidom konečne uvoľnené, aby sa mohli naši klienti radostne stretnúť, zvítať a objať so svojimi najbližšími – deťmi, vnúčatami, súrodencami, či známymi.

Spracovala: PhDr. Halasová Klaudia